Certifikácia na spotrebu energií

Čo je samozrejme z časti pravda. Ale trojčlenná rodina žijúca v starom, neprerobenom dome zaplatí za energie oveľa viac, ako ľudia, ktorý majú čerstvú novostavbu. Prečo je tomu tak? Môže za to nová technológia na vykurovanie domácnosti či ohrev teplej vody, ktorá spotrebováva oveľa menej energie na svoju prevádzku. Staré domy sú vybavené starými plynovými kotlami, ktoré majú veľmi vysokú spotrebu energie. Samozrejme, množstvo ľudí nerieši výmenu svojho plynového kotla, pokiaľ je funkčný. Potom ale nenariekajte, že vaša rodina má mesačné náklady na chod domácnosti 200 Eur a váš kamarát, ktorý sa nasťahoval do novostavby platí 80 Eur.

nízko nákladová domácnosť

Rozdiel v spotrebe energií môže byť skutočne taký veľký. No nič nie je samozrejme len tak zadarmo. Za moderné technológie, ktoré sú úsporné a zabezpečia vám nízko nákladovú nehnuteľnosť zaplatíte vyššiu sumu ako za tradičný kotol. Vzduchotechnika, tepelné čerpadlo a ďalšie možnosti ako znížiť spotrebu na energie na čo najnižšiu sumu sú pri investícii drahšie. A to mnoho ľudí odrádza. No vypočítali ste si návratnosť? Ľudia, ktorý sa rozhodnú pre novostavbu už iné riešenie ako nízko nákladový dom ani nemajú. Môže za to nová legislatíva, ktorá určuje novostavbám dosiahnuť maximálnu energetickú trieda A0.

energetický certifikát

Túto podmienku len ťažko obídete. Ku kolaudácii totižto musíte predložiť energetický certifikát od odborníka, kde je určená spotreba vašej nehnuteľnosti a vypočítaná energetická trieda vášho domu. Dať si vyhotoviť energetický certifikát je pomerne jednoduchá záležitosť. Na certifikaciabudovy.sk vám urobia energetickú certifikáciu budov. Odborníci vám pomocou termo kamier určia spotrebu energií na vykurovanie či ohrev vody a z hodnôt stanovia výslednú energetickú triedu. Takýto certifikát môžete predložiť ku kolaudácii alebo použiť pri predaji či prenájme nehnuteľnosti.

About the Author

You may also like these